Кігалійська поправка до Монреальського протоколу: поетапне скорочення споживання ГФВ
ВСТУП
15 жовтня 2016 року у м. Кігалі (Руанда) на XXVIII Нараді Сторін Монреальського протоколу щодо речовин, що руйнують озоновий шар (Монреальський протокол) було досягнуто угоду про поетапне скорочення споживання гідрофторвуглеців (ГФВ).
ГФВ використовуються як альтернатива озоноруйнівним речовин (ОРР). Не будучи озоноруйнівними речовинами, ГФВ являють собою парникові гази, які мають високий або дуже високий потенціал глобального потепління (ПГП) у діапазоні 121 – 14 800.
Необхідність поетапного скорочення споживання ГФВ у рамках Монреальського протоколу обговорювали Сторони з 2009 року, та досягнута угода щодо Кігалійської поправки (Рішення XXVIII/1 та супутнє Рішення XXVIII/2) забезпечує продовження успішної місії Монреальського протоколу.
У цьому Інформаційному листку коротко викладено основні положення Поправки, які становлять особливий інтерес для країн статті 5 Протоколу.
ОГЛЯД ПОПРАВКИ
Кігалійська поправка доповнює Монреальський протокол положеннями, які передбачають поетапне виведення з обігу ГФВ. Зокрема:
> Кігалійська поправка набирає чинності з 1 січня 2019 року за умови, що на цей момент щонайменше 20 Сторін Монреальського протоколу її ратифікують (або на 90-й день після двадцятої ратифікації, якщо це відбудеться пізніше).
> Країни статті 5 поділені на дві групи, для яких передбачені різні формули розрахунку базових рівнів та графіки скорочення споживання (див. графік та діаграму на стор.2).
> Для низки країн, що не діють у рамках статті 5, розрахунки базового рівня та початкові етапи скорочення споживання відрізняються від передбачених для основної групи країн, що не діють у рамках статті 5 (див. графік та діаграму на стор. 3).
> До Монреальського протоколу додано Додаток F. Включені до нього ГФВ, поділені на дві групи:
• Додаток F, Група I: всі ГФВ (крім ГФВ 23 та ДФО1)
• Додаток F, Група ІІ: ГФВ-23. Значення потенціалу глобального потепління були додані в текст Протоколу для ГФВ та деяких ГХФВ та ХФВ (див. стор. 6).
> Виробництво, споживання, імпорт, експорт, викиди, а також базові рівні споживання ГФВ мають бути виражені в еквіваленті діоксиду вуглецю (СО2). Базові рівні споживання розраховуються на підставі обсягів виробництва/споживання як ГФВ, так і ГХФВ.
> Для країн із спекотним кліматом є винятки (див. стор. 5).
> Системи ліцензування імпорту та експорту Г ФВ мають бути запроваджені до 1 січня 2019 року.2
> Торгівля з країнами, які не ратифікували Поправку («країнами, які не є Сторонами Поправки»), буде заборонено з 1 січня 2033 року.3
> Виконавчому комітету доручено протягом двох років розробити Керівні засади надання фінансової підтримки поетапної відмови від ГФВ.
Графік поетапного скорочення споживання ГФВ представлено на стор. 4. Ph oto by IIS D/ EN B | Kia ra Wo rth ВСТУП ОГЛЯД ПОПРАВКИ Країни статті 5 поділені на дві групи:
Група 1: Основні країни статті 5.
Група 2: Бахрейн, Індія, Ірак, Іран, Катар, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, Оман, Пакістан та Саудівська Аравія. Передбачено, що Група 2 пізніше запровадить обмеження на споживання та почне поетапну відмову від ГФВ щодо Групи 1.
Так, обсяги споживання ГФВ мають бути заморожені у 2028 році або на чотири роки пізніше порівняно з країнами Групи 1 (2024 рік).
КРАЇНИ СТАТТІ 5 – ПОЕТАПНА ВІДМОВА ВІД ГФВ
КРАЇНИ, ЩО НЕ ДІЮТЬ У РАМКАХ СТАТТІ 5 – ПОЕТАПНА ВІДМОВА ВІД ГФВ
Для країн, які не діють у рамках статті 5 (в тому числі України), етап заморожування рівня споживання не передбачено; первісним етапом для них є скорочення споживання на 10% або 5%.
Для низки країн цієї групи (Білорусі, Казахстану, Російської Федерації, Таджикистану та Узбекистану), передбачено іншу формулу розрахунку базового рівня (див. таблицю нижче), а також інші початкові етапи скорочення споживання ГФВ (перші два етапи).
Остаточні терміни поетапної відмови від ГФВ є однаковими для всіх країн, що не діють у рамках статті 5.
БАЗОВІ РІВНІ СПОЖИВАННЯ ГФВ
Базові рівні розраховуватимуться на підставі минулих базових рівнів виробництва/споживання ГХФВ плюс обсяги виробництва/споживання ГФВ у 2020-2022 рр. або 2024-2026 рр. для країн статті 5, та у 2011-2013 рр. для країн, що не діють у рамках статті 5. Підставою для обліку у розрахунках споживання, поряд із ГФВ, певної частини ГХФВ є передбачена планами країн поетапної відмови від ГХФВ можливість використання ГФВ як альтернативи ГХФВ та необхідність обліку цієї частки в базовому рівні.
При розрахунку рівнів виробництва, споживання, імпорту, експорту та викидів ГФВ та ГХФВ дані слід подавати в еквіваленті CO2. Кожна Сторона Протоколу повинна використовувати для розрахунків значення ПГП, наведені в Додатках C і F до Протоколу.
ВИКЛЮЧЕННЯ ДЛЯ КРАЇН ІЗ СПЕКОТНИМ КЛІМАТОМ
Для країн із спекотним кліматом, за відсутності відповідних альтернатив для конкретного підсектора використання, зроблено виняток. Цей виняток допускає відстрочку заморожування рівня споживання ГФВ та здійснення контролю за виконанням спочатку прийнятих зобов'язань на перші чотири роки. Даний виняток поширюється на: Алжир, Бахрейн, Бенін, Буркіна-Фасо, Гамбію, Гану, Гвінею, ГвінеюБісау, Джібуті, Єгипет, Йорданію, Ірак, Іран, Катар, Кот-д'Івуар, Кувейт, Лівію, Мавританію, Нігер, Нігерію, Об'єднані Арабські Емірати, Оман, Пакістан, Саудівську Аравію, Сенегал, Сирію, Судан, Того, Туніс, Туркменістан, Центральноафриканську Республіку, Чад та Ерітрею. Воно поширюється на наступне обладнання:
• Мульти спліт-системи кондиціювання повітря (торговельні та побутові);
• Спліт-системи кондиціювання повітря канального типу (торговельні та побутові);
• Канальні автономні торгові системи кондиціювання повітря.
ДАТА ВСТАНОВЛЕННЯ ДОПУСТИМИХ ОБСЯГІВ СПОЖИВАННЯ
Крайньою датою для встановлення допустимих обсягів споживання є 1 січня 2020 року для країн, базовий рівень споживання для яких встановлюється на 2020 – 2022 роки. (Група 1) та 1 січня 2024 року для країн, базовий рівень споживання для яких встановлюється на 2024 – 2026 роки. (Група 2).
ЗНАЧЕННЯ ПГП
Після Кігалійської поправки 2016 р. Сторонами Монреальського протоколу було прийнято стандартні “звітні” значення ПГП для ГФВ та низки ГХФВ та ХФВ, для внесення їх до тексту Протоколу (додатків A, C та F). При розрахунку щорічного обсягу виробництва, споживання, імпорту, експорту та викидів ГФВ та ГХФВ (а також ХФВ), дані слід перетворювати на еквівалент CO2 (тонн речовин, помножених на відповідний ПГП) з використанням для розрахунку значень ПГП, наведених у Додатках A, C та F до Протоколу. Для речовин (наприклад, ГХФВ), чий ПГП не зазначений у відповідному Додатку, застосовується інсталяційне значення, що дорівнює нулю (0), до прийняття значення ПГП.
Вище наведені значення ПГП для однокомпонентних хладагентів. Для сумішей, що з двох і більше холодоагентів, ПГП розраховується як середньозважена величина окремих компонентів. Таким чином, для розрахунку ПГП суміші необхідно скласти ПГП окремих компонентів пропорційно їх масі.
ПРИМІТКИ І ПОСИЛАННЯ
1. Гідрофторолефіни (ГФО) - новий клас ненасичених ГФВ-холодоагентів, які мають нижчий ПГП і мають більш короткий час життя в атмосфері в порівнянні з іншими ГФВ. ГФО не включені до переліків речовин, що підлягають поетапному виведенню з обігу відповідно до вимог Кігалійської поправки.
2. …або через три місяці після ратифікації Поправки 20 країнами.
3. …або коли стаття 4 Протоколу (Регулювання торгівлі з країнами, які не є Сторонами Поправки) буде ратифікована 70 країнами (залежно від того, що настане пізніше). Сторони повинні заборонити експорт ГФВ до країн та заборонити імпорт ГФВ з країн, які не є Сторонами Поправки.
Інформаційний лист OzonAction: Сумішові холодоагенти: розрахунок потенціалу глобального потепління (пост-Кігалійська версія) http://www.unep.org/ozonaction/Portals/105/documents/7786-e-Calculating_GWPofBlends_post_Kigali.pdf
Інформаційний лист OzonAction: Потенціал глобального потепління (ПГП) холодоагентів: чому використовуються конкретні значення? (Пост-Кігалійська версія). http://www.unep.org/ozonaction/Portals/105/documents/7786-e-Calculating_GWPofBlends_post_Kigali.pdf
Для отримання додаткової інформації перейдіть за посиланнями: Фінальна версія Кігалійської поправки до Монреальського протоколу усіма шістьма офіційними мовами ООН (A C E F R S) http://conf.montreal-protocol.org/meeting/mop/mop-28/final-report/English/MOP28-Dec1.docx
Часті питання, що відносяться до Кігалійської поправки до Монреальського протоколу (документ Секретаріату з озону) http://ozone.unep.org/sites/ozone/files/pdfs/FAQs_Kigali-Amendment.pdf
Рішення XXVIII/1: додаткове виправлення до Монреальського протоколу http://conf.montreal-protocol.org/meeting/mop/mop-28/final-report/English/MOP28-Dec2.pdf
Рішення XXVIII/2: рішення щодо Поправки про скорочення виробництва та споживання гідрофторвуглеців http://conf.montreal-protocol.org/meeting/mop/mop-28/final-report/English/MOP28-Dec2.pdf
Звіт та документи XXVIII Наради Сторін Монреальського протоколу: http://conf.montreal-protocol.org/meeting/mop/mop-28/final-report/SitePages/Home.aspx
Підготовлено: Езра Кларк та Соня Вагнер/OzonAction
- Комплект електронного розширювального вентиля (ERV) SanhuaКомплексне та просте рішення для холодильних систем...Комплект електронного розширювального вентиля (ERV) Sanhua
- Пакетне рішення Sanhua для холодильних системПротягом багатьох років Sanhua є лідером в розробці і виробництві електронних розширювальних клапанів для промисловості HVAC & R...Пакетне рішення Sanhua для холодильних систем